Według zapisu ustawy:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka w przypadku:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje od dnia:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje w wysokości 1000,00 zł miesięcznie, z uwzględnieniem pkt. 6.
Reasumując:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Są to bezrobotni (niezależnie czy są zarejestrowani w urzędzie pracy), studenci i rolnicy, a także wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie pobieraja zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.
Świadczenie przysługuje matce dziecka. Natomiast w przypadku skrócenia pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka. Podobnie w przypadku śmierci matki dziecka lub porzucenia dziecka przez matkę.
Ponadto świadczenie rodzicielskie przysługuje:
JAKA JEST WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA RODZICIELSKIEGO
Jest to kwota 1000 zł miesięcznie i nie jest ona uzależniona od kryterium dochodowego. Jest to kwota netto – świadczenie rodzicielskie nie podlega opodatkowaniu, ani innym obciążeniom.
JAK DŁUGO PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE RODZICIELSKIE
Wsparcie finansowe przysługuje przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka. W przypadku wieloraczków okres ten będzie wydłużony nawet do 71 tygodni. Świadczenie rodzicielskie mogą otrzymać także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 roku, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. W takim przypadku świadczenie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 roku do ukończenia przez dziecko 1. roku życia (odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków).
Świadczenie nie przysługuje, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego okres urlopu rodzicielskiego.
Osobie uprawnionej do świadczenia rodzicielskiego przysługuje:
W JAKICH PRZYPADKACH NIE PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE RODZICIELSKIE
Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje matce, ojcu lub osobie, która przysposobiła dziecko w przypadku, gdy dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej.
Świadczenie nie przysługuje rodzicowi dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka lub rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), jeśli nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki.
Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.
JAK OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE RODZICIELSKIE
Wnioski o świadczenie rodzicielskie są przyjmowane przez tzw. gminne organy właściwe, realizujące ustawę o świadczeniach rodzinnych. Gminny organ właściwy to wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Wzór wniosku o przyznanie świadczenia rodzicielskiego, zacznie obowiązywać wraz z wejściem w życie ww. nowelizacji, tj. od 1 stycznia 2016 roku. Wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka. W przypadku, kiedy świadczenie przysługuje ojcu dziecka, termin 3 miesięcy jest liczony od dnia skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, śmierci matki dziecka lub porzucenia dziecka przez matkę. W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż w okresie 52 tygodni, w przypadku urodzenia dziecka (przysposobienia, objęcia opieką) jednego dziecka i odpowiednio dłużej w przypadku urodzenia więcej dzieci – prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
UWAGA !!!!!!!!!
Świadczenie to mogą otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 01.01.2016r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016r. do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.